Rok s jednotnými deskriptormi: Prehľadnejšia a lepšia ochrana maloletých

  • Jednotný systém označovania (JSO) oslávil prvé výročie od svojho uvedenia do praxe.
  • Komisia na ochranu maloletých považuje systém za efektívny a vysielatelia ho dôsledne dodržiavajú. 
  • Hlavnou výzvou systému ostáva absencia jednotnej databázy informácií o už označenom obsahu.

Jednotný systém označovania (JSO) funguje od januára 2024. Vznikol s cieľom zjednodušiť orientáciu divákov v televíznych programoch a upútavkách prostredníctvom zavedenia jednotných obsahových deskriptorov. 

Tie slúžia na označovanie obsahu z hľadiska jeho nevhodnosti pre maloletých, pričom prinášajú vyššiu mieru transparentnosti pre rodičov a divákov. Systém zahŕňa kategórie ako násilie, diskriminácia, strach, závislosti, sex, vulgarizmy či nahota, ktoré môžu byť označené slovami, symbolmi alebo piktogramami v rôznych farebných variantoch.

Predsedníčka Komisie na ochranu maloletých Slavomíra Salajová po roku fungovania JSO oceňuje jeho jednoznačný pozitívny vplyv. Vysielatelia podľa nej dokážu jednoducho označiť, akú mieru vhodnosti majú nimi vysielané programy.

„Tým, že vznikla povinnosť označovania obsahovým deskriptorom z hľadiska nevhodného obsahu, povinné osoby k tejto povinnosti pristupujú dôslednejšie. V prvom momente sme tiež mali z trhu ohlasy, že pribudnutie deskriptorov k pôvodnému vekovému označeniu pôsobilo do istej miery neprehľadne, avšak dnes sa už s takýmito reakciami nestretávame. Myslím si, že diváci rovnako ako vysielatelia si na deskriptory zvykli a naučili sa ich používať. Presne to bolo zmyslom zjednotenia označovania.“

Za jednu z najväčších výziev systému označovania považuje po roku používania Slavomíra Salajová chýbajúcu jednotnú databázu informácií o už označenom obsahu. 

„Systém je nastavený tak, že ak už bol nejaký obsah označený, toto označenie platí 20 rokov. Problém však je, že pokiaľ bol film napríklad najprv na filmovom festivale, televízny vysielateľ sa to nemusí dozvedieť. Kým sa tejto úlohy neujme štát, hľadáme aspoň my dostupné možnosti, ktoré by zdieľaním informácií pomohli túto situáciu riešiť.“

Na JSO sa pred jeho nasadením spolu dohodli nielen súkromné televízie Markíza, JOJ a TA3 združené v ATVS, ale aj STVR, Únia filmových distributérov, Združenie prevádzkovateľov kín a Komisia na ochranu maloletých. Spustenie tiež sprevádzala spoločná informačná kampaň. Predseda predstavenstva Asociácie televíznych vysielateľov Slovenska (ATVS) a generálny riaditeľ skupiny Markíza Peter Gažík po roku fungovania hodnotí JSO ako dôležitý krok k zlepšeniu ochrany maloletých divákov.

„Jednotný systém označovania priniesol presne to, čo sme od neho očakávali – poriadok do systému označovania obsahu, čo významne uľahčuje rodičom orientáciu v televíznom vysielaní. Rýchlo a jednoducho rozpoznajú, ktorý obsah je vhodný pre ich deti, a môžu tak lepšie rozhodovať, čo im pustiť, a čo nie. Týmto spôsobom sa nielen zvyšuje bezpečnosť, ale aj dôvera v televízne vysielanie ako celok. Veľmi oceňujem, že sa celý mediálny trh v tejto téme zjednotil. Ukázalo sa, že to malo svoj význam.“

Komisia na ochranu maloletých v súčasnosti nezvažuje úpravu zavedených deskriptorov. Tie súčasné sa po roku fungovania javia ako dostatočné. 

„Samozrejme, že v prípade, že by sa ukázalo, že by bola vhodná aj legislatívna úprava, komisia by takúto úpravu ministerstvu kultúry navrhla,“ uzavrela predsedníčka komisie na ochranu maloletých Slavomíra Salajová.